Látkové tašky nejsou obyčejné, jsou neobyčejné

Ještě před třiceti lety se u nás moc igelitky nevyskytovaly. K dostání byly látkové nákupní tašky, které se daly složit do tvaru peněženky a v kabelce byly hned po ruce. K nim byly k dostání takové, které se před naplnění věcmi složily do čtverce, zajištěného patentkou. Tyhle jsou na trhu pořád, ale musíte mít sakra štěstí, když ji seženete. Občas se stane, že s nadšením ji koupíte a pak zjistíte, že se do ní vejde akorát deset rohlíků.
Poslední dobou obchody stále častěji nabízejí normální látkové tašky. Kromě toho, že igelitky od ledna 2018 nesmějí být nabízeny zdarma, lidé si dobře uvědomují dopad tohoto odpadu na naši planetu, a proto začali používat papírové nebo si nosí do obchodu vlastní.
látková taška
Vzpomínám si, jak jsme byli asi před patnácti lety směšní, když jsme vytáhli vlastní „neroztrhatelnou“ a paní u pokladny měla nemístné poznámky, jací jsme šetřílkové. Nemyslela tím přírodu, ale igelitka za pět korun, přeci nikoho nezabije.
Já ale látkové miluju. Mám jich několik a různých. Líbí se mi, že mají různé potisky a různě dlouhá ucha, díky nimž je můžu nést v ruce, nebo přes rameno.
Pro mě je to příjemný módní doplněk. Nemusím pořád chodit jenom s kabelkou. I když se přiznám, že i jejich různorodost mi dělá radost.
Některé firmy je začaly kupovat a nechávají si na ně tisknout svá loga. Zjistily, že taková reklama je úžasná. Lepší než billboard stojící na jednom místě.
Když pomineme tyto tašky, můžeme se podívat na takové, které mají potisk zvířat. Ty jsou hodně oblíbené.
I když je fakt, že je ještě dost lidí, kteří raději zaplatí každý týden za dvě tři igelitky, než aby si koupili jednu látkovou, která nejen šetří přírodu, ale také peněženku.
Jeden řetězec má v nabídce jak papírovou, tak látkovou, ale bohužel ještě i igelitovou. Ta stojí asi 10 korun a látková 50. Zákazníci, co se rozhodnou pro levnou igelitku, mají pocit, že ušetřili peníze. Ale už si neumí spočítat, že prohýří zajeden měsíc víc peněz, než my ostatní, kterým tato skvělá taška vydrží aspoň půl roku při pravidelném používání.
Je pěkné, když navštívíte nějaký obchod, nebo stánek a najdete tam nabídku s různými potisky, že nevíte, po které dřív sáhnout. Vzorů je nepočítaně.
plátěná taška
Někdo může namítnout, že je zbytečné a nesmyslné mít pořád nějakou po ruce. Proč? Pak je ten člověk zaskočený, když před cestou z práce mu žena zavolá, aby pořídil nákup, protože ona nestíhá.
Auto ji uveze. Můžete ji mít v přihrádce, nebo v kapse u dveří, nebo v kufru. Je zbytečné v takovém případě kupovat „levný“ igelit, který po příchodu domů putuje mezi odpadky.
Muži ještě mají trochu problémy, protože jim to připadá změkčilé, ale však oni si zvyknou. Jenom to chce sehnat takovou, na které nebude kočička, nebo kytička.
Věřím, že všem nám záleží na budoucnosti naší planety a prvním krokem k jejímu uzdravení je méně plastu a více papíru a látky.